Prof. Dr. Tevfik Özlü

Prof. Dr. Tevfik Özlü

prof-dr-tevfik-ozlu-kimdir-bilim-kurulu-uyesi-uyeleri

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülkemizde de etkisini gösteren Covid-19 virüsüne karşın Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu’nda görev alan Prof. Dr. Tevfik Özlü kimdir? Hangi görevlerde bulundu? Tevfik Özlü hakkında merak edilenleri sizler için yanıtladık.

Hakkında

1963 Aydın doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim aldı.. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi aldı. Uzmanlık sonrası Elazığ Devlet Hastanesi’nde zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başladı. Bir yıl sonra Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalını ve 2011’de bu Anabilim Dalına bağlı Yoğun Bakım Bilim Dalını kurdu. Kurulduğundan bugüne söz konusu Anabilim ve Bilim Dalının Başkanlığını yürütüyor. Fakültesinde Mezuniyet Sonrası Eğitim Komisyonu Üyeliği, Lisans Eğitimi Komisyonu Üyeliği, Dönem IV Koordinatörlüğü, Ders Kurulu Başkanlığı, eğitimden sorumlu Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Farabi Hastanesi Yürütme Kurulu Üyeliği gibi görevler üstlendi. 2008-2015 arasında Üniversitesinin uygulama ve araştırma merkezi olan Farabi Hastanesinin Başhekimliğini yürüttü. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (HAHUM) kurucusu ve halen Müdürlüğünü yürütüyor.

Okul/Eğitim

  • Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi
  • Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı

Çalışmaları

Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi vardır. Akademik ve popüler düzeyde yayınlanmış çok sayıda kitabın yazarı olup, bir o kadar mesleki kitaba yazar/Editör olarak katkıda bulundu. Bölgesel olarak yayınlanan gazetelerde (Karadeniz ve Günebakış: 2000-2009); sağlık çalışanlarına dönük ulusal bir tıp gazetesinde (Medimagazin: 2005-2013); sağlıkla ilgili bir web sitesinde (www.sağlikaktuel.com ; 2009-2013) ve ulusal Sabah Gazetesinde (Günaydın: 2006-2008) köşe yazıları yazdı. Ulusal ve uluslararası bilimsel/mesleki dergilerde danışmanlık, editörlük yaptı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB), Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü (TÜHKE) Bilim Kurulu Üyesi.

  • Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)
  • Türk Toraks Derneği (TTD)
  • Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin (ASYOD)
  • Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu (TGHYK)
  • Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma Sistemi (TUKMOS) Göğüs Hastalıkları Komisyonu Başkanlığı
  • Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneğinin (HAKSAY)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir